مظلومیت امام هادی(ع) در جامعه امروز شیعه
42 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : شفقنا
محل مصاحبه : شفقنا
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : شفقنا-افغانستان
تاریخ نشر : May 3 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

شفقنا افغانستان به مناسبت سالروز شهادت امام دهم شیعیان حضرت امام هادی علی النقی(ع) با سیدمرتضی حسینی شاه ترابی پژوهشگر تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) در موضوع سیره اجتماعی امام هادی(ع) گفتگویی اختصاصی داشته است. مشروح این گفتگو را بخوانید.

شفقنا: سیره و شخصیت امام هادی(ع) به عنوان یک الگوی مناسب و ممتاز برای جامعه ی شیعی چقدر مورد توجه قرار گرفته است؟

شاه ترابی: متأسفانه باید عرض کنم از این جهت امام هادی(ع) در جامعه امروز شیعه مظلوم است و شاید گزافگویی نباشد اگر ادعا کنیم یکی از مظلومترین ائمه در جامعه ی ماست. این مظلومیت را به واسطه ی فقر معرفتی و محرومیت خودمان از سیره و شخصیت آن حضرت عرض می کنم. ببینید درمورد شخصیت رسول خدا(ص)، امیرالمؤمنین(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام صادق(ع)، امام کاظم(ع)، امام رضا(ع) و امام مهدی(عج) چقدر آثار علمی و تحقیقی از جنس کتاب و مقاله و پایان نامه داریم؟!

حالا همین مقدار را مقایسه کنید با میزان آثاری که در رابطه با سیره و شخصیت و زندگی امام هادی(ع) نوشته شده است. میراث حدیثی به جای مانده از آن حضرت هم به نسبت کمتر است و شاید همین مسئله یکی از عوامل کم اقبالی محققان و سیره پژوهان به سیره امام هادی(ع) شده باشد، ولی به هرحال عذر موجهی برای جامعه شیعی به ویژه پژوهشگران تاریخ و سیره نیست.

سیره امام هادی(ع) را باید مورد توجه جدی قرار بدهیم و کوشش کنیم با تلاش علمی و روشمند خلأهای معرفتی درباره ی سیره، شخصیت و زندگی این امام را برطرف کنیم.

شفقنا: با توجه به آنچه گفتید چطور می توانیم سیره اجتماعی آن حضرت را به منظور الگوگیری و الگودهی به جامعه مطرح کنیم؟

شاه ترابی: هرچند داده های تاریخی و آگاهی های ما نسبت به زندگی و شخصیت امام هادی(ع) خیلی نیست و همین محدودیتها هم باعث شده که اگر هم وجهی از سیره حضرت مطرح می شود، سیره اخلاقی و سیاسی ایشان باشد، با این حال در لابه لای گزارش های تاریخی و نقلهای حدیثی مواردی را داریم که به سیره اجتماعی اشاره دارند و منش اجتماعی ایشان را بیان می کنند. در عین حال باید توجه داشته باشیم که گزارش های ناصحیح و کذبی هم احتمالا ممکن است در بینشان باشد. می توانیم حتی از گزارش های معدود در مورد سیره اجتماعی ایشان استفاده کنیم.

شفقنا: لطفا نمونه هایی از مصادیق سیره اجتماعی امام هادی(ع) نقل کنید.

شاه ترابی: در مقام ارائه مصداق به یک نمونه از رفتار امام با یک عالم اشاره می کنم. در تفسیر منسوب به امام حسن عسکری (ع) نقل شده است: یک روز که امام در مجلسی از علویان، بنی هاشم و بقیه مردم نشسته بودند، یکی از عالمان شیعه وارد مجلس شد. امام به احترام عالم از جای بلند شد، به سمت او رفت و آن شخص را پیش خودش در صدر مجلس نشاند، یعنی بالاتر ار بقیه افراد مجلس. بعضی از کسانی که آنجا بودند ناراحت شدند و به این رفتار امام اعتراض کردند. امام هادی(ع) در جواب به اعتراض آنها یازدهمین آیه از سوره مجادله را تلاوت کرد که سخن از تکریم عالم می گوید. سپس فرمود: خداوند مؤمن دانشمند را بر مؤمن غیردانشمند مقدم کرده، همان طور که مؤمن را بر غیر مؤمن برتری داده، شما چرا اعتراض می کنید؛ خداوند علم را بر نسب و شرافت نسبی برتری داده است.

انتهای پیام